Jak przetestować żywotność baterii? – poradnik od podstaw (część 1.)

Artykuły

Testowanie wytrzymałości baterii to jedno z ciekawszych i niezwykle odpowiedzialnych zadań spoczywających na współczesnym testerze.

Od kiedy bowiem nastąpiła eksplozja popularności branży Wearables (tj. smart opaski, słuchawki, żarówki etc.) oraz IoT (Internet of Things) naszym obowiązkiem stało się posiadanie choć minimalnego doświadczenie z tegoż obszaru.

Ku memu zdziwieniu wielu testerów nadal jednak zmaga się z pewnymi trudnościami w przeprowadzaniu tego typu testów. Co więcej – z nieznanych mi powodów – wiele firm unika jak ognia egzekwowania takich pomiarów nie robiąc ich wcale lub co najwyżej po łebkach, byle jak i na odwal się.

Osobiście uważam to za jawny skandal zakrawający na kpinę zwłaszcza w tak dynamicznie zmieniającym się obszarze wymagającym ciągłego doskonalenia się.

Z tego też powodu, i ku pokrzepieniu serc, zdecydowałem się podzielić z Wami swymi radami i doświadczeniem nabytym w toku testów by zaszczepić wam potencjalnego bakcyla do testowania w/w produktów. Uchylę rąbka tajemnicy dotyczącego dobrych praktyk byście mogli za jakiś czas – przy nadarzających się okolicznościach – zaproponować w swej firmie należyte rozwiązania poszerzając przy tym zakres swych umiejętności.

Od razu jednak uprzedzę, że ten dwuczęściowy poradnik powinniście traktować jako swego rodzaj łatwo przyswajalną pigułę mającą na celu zainteresowanie Was wspomnianymi testami.

To skromny (i nieśmiały 🙂 ) początek niezwykle interesującej przygody, której uczestnikami będziecie właśnie Wy!

W części pierwszej – tej bogatszej – skupimy się zatem na teoretycznym zagadnieniu testów tzn. po co i dlaczego mierzyć.  Wyjaśnimy sobie przy okazji jak zacząć samą przygodę. Zapoznamy się również z niezbędnym słownictwem, wymaganym osprzętem oraz oprogramowaniem niezbędnym do badań.

W części drugiej – tej łatwiejszej do strawienia – prześledzimy sobie prosty proces testu przykładowego urządzenia BT (Bluetooth) poruszając niejako przy okazji interesujące problemy, z którymi (najpewniej) będziecie musieli się niejednokrotnie zmierzyć (a i choćby podczas zestawiania samego środowiska).

JAK TESTOWAĆ BATERIĘ?

Świat IT i branża, którą dzisiaj znamy zmienia się w zastraszającym tempie. Każdego dnia słyszymy o nowatorskich i futurystycznych rozwiązaniach, przybywa kolejnych metod, metodyk, języków, urządzeń, standardów, a my – jako profesjonalni testerzy  – żyjąc w obowiązku obcowania i bycia na bieżąco ze wszelkimi nowinkami – zmuszeni jesteśmy do nieustannego doszkalania naszych umiejętności do tych jakże zmieniających się warunków otoczenia.

Wymaga się od nas elastyczności, adaptowalności, profesjonalizmu, natychmiastowości, chłonnego umysłu, skupienia i pełnego spektrum innych równie istotnych umiejętności.

Mamy być na tyle techniczni aby rzeczowo poradzić sobie ze specyficznym problemem, ale na tyle „dostosowywalni” aby można było nam bez przeszkód zaproponować dowolny, inny projekt w przypadku gdyby zmienił się nagle klient.

Innymi słowy – w oczach pracodawcy – powinniśmy być nieskazitelnie doskonali.

Powiedzmy sobie od razu – spoczywające na Nas zadanie jest tyleż samo trudne do zrealizowania co wręcz niemożliwe.

Weźmy bowiem to nieszczęsne IoT, którym tak ostatnimi czasy wszyscy się zachwycają i w którym to ostatnimi laty dochodzi do monstrualnych skoków ilościowo-jakościowych. Beacony, smart devicy, BT słuchawki, smart opaski, smart zegarki, a do wszelkiego rodzaju „inteligentne” zamki, żaluzje, kaloryfery, żarówki i tona innego osprzętu, który, mniej lub bardziej, tytułuje się mianem „SMART”.

Gigantyczną popularnością – z racji mody na bycie fit – cieszą się inteligentne opaski oraz zegarki. Wszyscy mierzą wszystko notorycznie monitorując każde swe zachowanie, ruch i gest. Przesyłają swe dane dotyczące spania, biegania, jedzenia, ćwiczenia i inne bzdurne informacje, które mają rzekomo zmienić ich życie na lepsze. Monitorują swój progres, śledzą zachowania, share’ują wyniki i  podbudowują przy tym ego. A wszystko w imię poprawy samego siebie.

W tym całym szaleństwie wiele osób zapomina, że każde takie urządzenie (niemal) zawsze musi być sparowane z jakimś sprzętem, który będzie umożliwiał pełen zakres usług pokroju instalowania aplikacji, dodawania featerów, zmieniania opcji, dodawania uaktualnień. Siłą rzeczy takim sprzętem jest obecnie smartfon, który ma obecnie więcej wspólnego z komputerem aniżeli prostym urządzeniem do dzwonienia.

Kupują zatem ludzie urządzenia, parują je, ściągają aplikacje i cieszą się nowymi zabaweczkami nieświadomi niczego. Zapominają bowiem o jednej cesze, która daje o sobie znać równie szybko co przemijająca ekscytacja gdy niechybnie uzmysłowią sobie potencjał zmarnowanych pieniędzy – mowa o wytrzymałości baterii.

ŻYWOTNOŚĆ BATERII

Peryferia sparowane z telefonem, monitorując zachowanie opaski lub zegarka, wysyłają mnóstwo paczek pomiędzy profilami telefonu i samego urządzenia.

Już od dawana niezbędne jest całodobowe uruchomienie transferu danych, BT, GPS i nadanie pełnych uprawnień celem pełnego wykorzystania możliwości osprzętu.

Opaski wysyłają notyfikacje gdy tylko osiągnięty zostanie progres lub kamień milowy, a fakt, że końcowi userzy notorycznie synchronizują dane (prestiż wśród znajomych musi być zachowany) pomiędzy różnymi kontami (które, nomen omen, również wymagają swych oddzielnych, aktywnych aplikacji) zwiększa jedynie chaos i wywołuje paradoks – klient żąda zwiększenia możliwości pragnąc zachować dotychczasową żywotność telefonu i ergonomię pracy.

Sęk w tym, że jest to niemożliwe- zarówno technicznie jak i logicznie.

Urządzeń dostępnych na rynku są setki, a dostępne flagowce różnią się między sobą na tyle specyfikacją, zasobnością baterii, funkcjami, a przede wszystkim – czasem pełnego naładowania, że fragmentacja rynku zabija jakość.

Dostajemy rykoszetem zarówno my (mając więcej skomplikowanej pracy), klienci (mając problemy z orientacją na rynku) oraz producenci (u których sprzedaż leci na łeb na szyję).

A to przecież nie koniec!

Dorzućmy do tego same peryferia, które także różnią się swymi możliwościami, wsparciem dla poszczególnych OS (Operation System), certyfikacjami oraz jakością wykonania. Do tego nie wszystkie firmy lubią się między sobą tworząc sprzęty „gryzący się” z markowymi telefonami, w którym podzespoły, częstokroć lutowane na końcu świata, potrafią odmówić współpracy na zasadzie „bo tak”.

I powiedzcie teraz sami – jak stając przed obliczem tak przytłaczającej skali dostępnych kombinacji my, biedni testerzy, mamy stać dzielnie na straży jakości?

KLIENT WIECZNIE NIEZADOWOLONY

Bo widzicie, klient końcowy nie lubi czekać. On nie lubi dostosowywać się. On nie ma w zwyczaju „zrozumieć” lub, o zgrozo, uczyć się. W jego sercu nie ma miejsca na empatię. On wymaga, żąda, chce! Wszystko ma działać ad-hoc, bezproblematycznie i (najlepiej) wiecznie. Nie przyjmuje on do wiadomości, że coś może wymagać od niego dodatkowego ruchu lub akcji. Out of the box ma trwać z nim dopóki dopóty się nie znudzi i nie zapragnie nowego modelu.

Rozsmakowuje się zatem ten nasz user w hedonizmie, rozleniwiając się coraz to bardziej. Kupuje, paruje i wydaje natychmiastowe wyroki. Akceptuje zastany stan tylko wtedy gdy zgadza się on z jego wizją ukutą na bazie rekomendacji lub zasłyszanej reklamy. I broń boże, żeby cokolwiek mogło mu tę wizję zniszczyć! Kupiona jakość ma oznaczać mistyczną bezproblemowość.

A przecież nie muszę dodawać, że nawet jeśli wykonamy naszą pracę idealnie, dokładając wszelkich starań, wystarczy jedna niewinna aktualizacja pokroju:

 • dodania nowych permissionów,
 • zmiany dotychczasowych priorytetów,
 • różnicy w stosie BT,
 • zafixowania stabilności,

lub innych „łatek” by 3rd party app utrudniło komunikację z już  raz zestawionym sprzętem, rujnując wieczór klienta, co w konsekwencji oznacza jednogwiazdkową ocenę na markecie i ochrzan bogu ducha winnych testerów.

Krótko mówiąc – w dzisiejszych czasach musimy być nastawieni na wieczną niewiadomą, której skutki powinniśmy przewidywać zawczasu.

Szaleństwo? Raczej smutna codzienność testera.

JAK ŻYĆ?

Jak zatem dobrze wnioskujecie niezbadane są ilości potencjalnych pułapek, które mogą czyhać na nas w oceanie IoT.

Nie piszę jednak tego w charakterze straszenia, lecz bardziej przestrogi dotyczącej tego na co dotychczas mogliście nie zwracać dostatecznej uwagi. Tego co mogło Wam umknąć. Co mogło być szumem, którego wasze testerskie ucho nie wyłapało w porę.

Ale spokojnie! Na całe szczęście, dla Was i dla Mnie, da się poniekąd poskromić tę dziką nawałnicę chaosu stosując relatywnie proste testy.

Ich skuteczna implementacja już w początkowym etapie developmentu pozwala oszczędzić mnóstwo nerwów, bugów i bluzgów na przyszłość. A jak wszyscy już zapewne doskonale wiemy – nic tak nie cieszy managera jak uniknięcie potencjalnych problemów, kosztów i trosk z nimi związanych 🙂

TEST BATERII – ŚRODOWISKO

Zdając sobie sprawę z odpowiedzialności i trudu spoczywającego na barkach zadajmy sobie podstawowe pytanie –  jak skutecznie przygotować się do testów?

Nie mieliśmy dotychczas styczności z pomiarami, ręce nam się trzęsą na myśl, że możemy coś spartolić, a i słowa pokroju „natężenie” lub „napięcie” pozostawiliśmy co najwyżej na licealnych lekcjach fizyki.

Na początek zestawmy sobie może bardzo proste środowisko (laboratorium), ok? Zawsze wychodzę z założenia, że mając profesjonalny sprzęt wokół siebie człowiek czuje się deczko pewniej.

W pierwszej kolejności musimy być w posiadaniu urządzenia, którym dokonamy pomiaru baterii oraz, co oczywiste, urządzenia, które będziemy testować. Zacznijmy od tego pierwszego.

W przypadku rozwiązań służących do pomiaru żywotności baterii – oraz ich aktualnego stanu mocy – możemy posiłkować się dwoma rozwiązaniami:

 • Prostsze (ale zarówno droższe jak i skomplikowanie brzmiące) sprowadza się do nabycia dedykowanego urządzenia zwanego multimetrem (zamiennie zwanym VOM[volt-ohm- milliammeter] lub DMM[digital multimeter]).

Nabywa się do niego software pokroju Agilent Digital Multimeter Connectivity Utility, wybiera odpowiednie parametry dotyczące pomiaru (taktowanie,  długość przeprowadzanego badania etc.)  i po podpięciu naszej płytki lub produktu możemy delektować się widokiem zmieniającego wykresu.

 • Trudniejsze (ale relatywnie tańsze) wymaga od Nas posiadania płytki Arduino, którą można zaprogramować w taki sposób by służyła nam za prosty DMM wyświetlający aktualne zużycie baterii, energii, mocy, napięcia i innych statystyk, które mogą obrodzić cennymi danymi do raportu.

Rzecz jasna, w przypadku zdecydowania się na garażową opcję, musimy liczyć się z gorszym działaniem programu, problemami z jakością dokonywanych testów i innym nieprzewidywalnym zachowaniem urządzenia.

A! No i musimy mieć kogoś kto „wtłoczy” nam program na płytkę.

Przyjmijmy dla celów artykułu, że skorzystaliśmy z tego drugiego rozwiązania. Może akurat kurzy się w szafie takowa płytka, a nasz znajomy programista ma na zbyciu kilka godzin swego cennego czasu, które poświęci na zaprogramowanie sprzętu.

I choć brzmię teraz jak heretyk, uwierzcie mi, że czasem szybciej i taniej jest zrobienie czegoś samemu niż zakupienie przez korporację konkretnego sprzętu.

Niezbędne jest teraz przygotowanie urządzenia, na którym przeprowadzimy badania.

Tu muszę wyjaśnić, że zależnie od tego na jakim etapie produkcji aktualnie się znajdujemy możemy być zmuszeni do pracy albo z namacalną, releasową generacją urządzenia (która w takiej samej postaci trafi już do klienta finalnego) albo – co częstsze przy tego typu testach – prototypem, który jest cokolwiek prostą, nagą płytką z wystającymi zeń pinami, przylutowanymi kablami oraz prężącymi się stykami.

Jako, że zależy Nam na implementacji testów we wczesnym etapie produkcji uprzedzę fakty – częściej będziemy zmuszeni do oglądania prototypu w postaci nagiej, programowalnej płytki.

Sama myśl i widok takiego prototypu może wzbudzać u co poniektórych lęk i zaniepokojenie wynikającymi z braku dostatecznego doświadczenia. Uspokajam – nie ma powodów do obaw!

„Goła” płytka – jak szybko się przekonacie –  jest często wygodniejsza w obsłudze, modyfikacji, a przy tym elastyczniejsza w dostępie do zużywanych zasobów niż jej „prototypowy kuzyn”. Ten bowiem wymaga pomocy specjalisty w zakresie m.in. lutowania oraz zaawansowanej elektroniki, który to rozbebeszy device, wyciągnie niezbędne kable, zlutuje całość na powrót i dostarczy do celów badawczych.

Szkoda czasu, szkoda zachodu.

Stąd też wygodniej jest operować na „żywym organizmie” obserwując jednocześnie jak zachowuje się m.in. wyświetlacz, silniczek lub inne fascynujące wnętrzności urządzenia reagujące podczas przeprowadzania konkretnego kroku testu.

Przypuśćmy, że uporaliśmy się z przygotowaniem płytki oraz DMM. Uproszczę schemat zakładając, że mamy połączone oba urządzenia za pomocą kabla z potencjałem „+”,”-„ oraz USB. Komputer wykrył wszystkie sprzęty i… no właśnie – co teraz?

USTAWIENIA CZYNNIKÓW POMIARU

Teraz to, moi drodzy, musimy uzgodnić z osobą odpowiedzialną za architekturę sprzętu kluczowe dane dotyczące baterii m.in. a i choćby to jaki rodzaj napięcia możemy skierować do mierzonego urządzenia.

Za niskie poskutkuje fałszywymi wynikami.

Z kolei zbyt wysokie może uszkodzić sprzęt.

Pamiętajmy zatem aby zawsze dwukrotnie (minimum) upewnić się co do właściwej wartości.

Nie sztuką jest bowiem uszkodzić prototyp, którego braki odczuwa się tym dotkliwiej im mniej takich urządzeń przesłano /zbudowano dla naszego teamu.

Załóżmy jednak, że uzgodniliśmy wolty, herze i inne miary bez większych problemów. Wiemy dokładnie ile możemy przekazać płytce, kiedy dojdzie do ewentualnego spalenia i jakie liczby idealnie sprawdzą się dla naszych potrzeb. Jesteśmy gotowi zasilić nasz sprzęt.

Ale właśnie – czym mamy tego dokonać?

Znowu stajemy przed obliczem kilku dostępnych opcji:

 • To tańsze (wręcz nieelegancko) to zaaplikowanie dodatkowej usługi w softwarze zaprogramowanym na naszym Arduino – prostego suwaka zezwalającego na wybór perfekcyjnej wartości. Minusem jest fakt, że „ktoś” taki feature musi zaadoptować.
 • Droższa opcja wymaga nabycia PS’a (Power Supply) czyli urządzenia, którego dedykowaną rolą jest dostarczanie takiego napięcia, które jest nam aktualnie najbardziej potrzebne. Wybierając tę opcję decydujemy się otrzymać wówczas jakość i precyzję marek firm, które od wielu lat gwarantują wysoką jakość swych rozwiązań.

Decyzje co do wyboru pozostawiam już Wam (ot, kwestia firm, deadlinu, finansów). Warto jednak posłuchać zalet i wad obu rozwiązań.

Nim jednak zmierzymy się kolejnymi etapami pomiaru chciałbym może dodać dlaczego w ogóle musimy korzystać z takich „sztuczek”. Dlaczego nie możemy po prostu testować device’a z wbudowaną baterią? Co nam zależy? Przecież i tak znamy już prawidłowe wartości dla tego urządzenia, prawda?

No właśnie nie do końca jest tak kolorowo.

Jak się okazuje jest kilka argumentów przemawiających na korzyść w/w rozwiązania.

Są nimi przede wszystkim:

 • czas,
 • pełna swoboda modyfikacji,
 • dowolność decyzyjności
 • oraz m.in. bezpieczeństwo.

Zasilając urządzenie własnoręcznie gwarantujemy sobie również (albo może przede wszystkim) dostęp do szeregu scenariuszy, które w normalnych warunkach byłyby uciążliwe do wykonania bądź nad wyraz zasobo- i czasochłonne (jak choćby symulowanie niemalże całkowitego wyczerpania baterii).

A jak dobrze wiemy – czas ma niebagatelną rolę podczas pisania TC (test casów) oraz samego procesu testowania.

CO TESTOWAĆ?

Posiadając zestawione środowisko możemy przystąpić do zastanowienia się nad tym jakie testy chcielibyśmy przeprowadzić oraz co chcielibyśmy za ich pomocą monitorować.

Dobrym pomysłem na start jest wypisanie sobie wszystkich funkcjonalności, które posiada dane urządzenie tzn. wszystkich akcji, które zmieniają stan urządzenia z X na Y.

Budzik, voice call, wyświetlanie notyfikacji, kalendarz, podświetlenie ekranu – wszystko co jest w stanie wprowadzić sprzęt w zmienny stan wymaga zanotowania i stworzenia osobnego Test Casu.

Podczas rozpiski warto również mieć na uwadze to w jakich warunkach dany stan może wystąpić.

Dla przykładu, wyróżnić możesz bowiem scenariusze pokroju:

 • Codziennego użytku przez zwyczajnego klienta,
 • „Ciężkiego” użytkowania przez zaawansowanego użytkownika
 • Idle gdy sprzęt leży odłogiem, nieużywany przez długi czas
 • Alarmowego użytkowania gdy standardowe użytkowanie zostaje przerwane niekontrolowanym atakiem różnorakich stanów.

Pamiętajcie, że chcecie symulować zachowanie device’a w skrajnie odmiennych środowiskach oraz dla jak najbardziej prawdopodobnych (i różnorakich) scenariuszy.

Waszym zadaniem jest zebranie, obrobienie i zaprezentowanie danych dotyczących sugerowanej i potencjalnej żywotności sprzętu w tak wielu warunkach jak to tylko możliwe. Zamierzacie pokazać jak dużo energii pobiera dana funkcjonalność, jak szybko zużywa baterię oraz jakie skutki może przynieść implementacja niewłaściwego rozwiązania w przypadku konkretnego klienta.

Postarajcie się zatem aby historyjki były odpowiednio zróżnicowane (tzn. niezależne, negocjowalne, wartościowe, szacowalne, małe i testowalne) i na tyle „akuratne” (tzn. nieoderwane od rzeczywistości) jak się tylko da.

W całym tym natłoku obowiązków pragnę uczulić Was byście czuwali również nad tym aby pamiętać o przeprowadzaniu testów na właściwych sprzętach referencyjnych.

Dość łatwo można bowiem wpaść w pułapkę biernego testowania (zwłaszcza jak pomagają nam automaty lub mamy morze testów do obrobienia), nie zweryfikowawszy wcześniej prawidłowego builda oraz releasu.

Czas, który może nam potencjalnie zniknąć jest wówczas nie do odzyskania.

Chodzi mi bowiem o to, że istnieje dyskretna różnica wynikająca z testowania konkretnego releasu, na konkretnym telefonie, z konkretną wersją OS, aniżeli przypadkowego testowania „wszystkiego na wszystkim”.

Nim zatem ustalicie, że doszło do nieprawidłowości w aspekcie poboru energii miejcie  na uwadze, że czym innym jest błąd spowodowany kodem developerów, a czym innym skok poboru wywołanego zmianami w aktualizacji systemu. Winą często można obarczyć naprawdę nietypowe czynniki, które nie omieszkam wspomnieć i omówić w kolejnych częściach.

Wychodzę z założenia, że po napisaniu stosownej ilości Test Case’ów (ewentualnie misji eksploracyjnych) jesteście już gotowi na kolejny (najważniejszy) krok – aktywne testowanie konkretnego sprzętu.

Doskonale!

Śmiem zatem stwierdzić, że druga część poradnika spodoba Wam się równie mocno. Zwłaszcza, że w kolejnym materiale:

 • przystąpimy do testowania i przeanalizowania wyników,
 • podejmiemy się interpretacji i czytelnej wizualizacji rezultatów,
 • omówimy zagadnienia, które mogą wpłynąć na nasze badania,
 • prześledzimy nietypowe sytuacje, które towarzyszą pomiarom,
 • poznamy powody dla których testowanie zasobów baterii jest tak cholernie interesujące 🙂

Jeśli zatem jesteście ciekawi jak można m.in. zasymulować 10 godzinną rozmowę dla celów testowych to zapraszam Was na drugą część lektury.

A póki co – zachęcam do dalszej lektury.


Marcin Sikorski

Twórca bloga test-engineer.pl. Wieloletni test lead oraz entuzjasta obszaru Internet of Things oraz systemów Embedded.

Leave a Reply

Be the First to Comment!

avatar
  Subscribe  
Notify of