Czy Mozilla uporządkuje Internet Rzeczy?

Artykuły

Mozilla nie poprzestaje zadziwiać konsumentów i branżę IT.

Rozpoczęło się od ciepło przyjętego Firefox Focus oraz znakomitego Firefox Quantum tylko po to, aby zrobić miejsce kolejnemu, niebywałemu projektowi . Projektowi, który nie tylko stanowi powiew świeżego powietrza lecz również daje szansę na potencjalne uporządkowanie Internetu Rzeczy i panującego weń chaosu.

Mowa tu o Project Things.

PROJECT THINGS?

Podczas gdy Apple, Google, Microsoft, Samsung, Amazon i inni czołowi producenci hard/software skupili się na produkcji swych ekosystemów opartych o własne rozwiązania, standardy, sposoby komunikacji oraz przede wszystkim produkty Mozilla (po cichu i niepostrzeżenie) zaproponowała własne open-sourcowe rozwiązanie dotyczące Web of Things – gateway umożlwiający kontrolę smart sprzętu.

Trzy elementy:

 • Raspberry PI 3
 • USB dongle (wspierający m.in. WiFi, ZigBee, Z-Wave)
 • Karta SD

odrobina cierpliwości, parę spontanicznych GIT forków i można cieszyć się urządzeniem, które w zamyśle nie tylko umożliwia komunikację pomiędzy IoT lecz również pozwala na swobodną kontrolę i zarządzanie osprzętem.

A przynajmniej takie są założenia bo projekt nadal jest we wczesnej fazie rozwoju i tylko od domorosłych programistów zależeć będzie kierunek i tempo rozwoju całego przedsięwzięcia.

CO JA ZYSKAM?

Potencjał jest ogromny:

 • Ujednolicenie standardu komunikacji (opartego o JSON oraz REST)
 • Stworzenie uniwersalnego bridge’a do komunikacji pomiędzy różnymi platformami
 • Uproszczenie mechanizmów kontroli
 • Wprowadzenie systemu add-on pozwalającego na instalowanie dodatkowych funkcjonalności (oraz rozszerzanie już istniejących)
 • Oczyszczenie IoT oraz WoT za sprawą pojedynczego gateway’a

a wszystko to wpisując się w ramy licencji open-source i w oparciu o ujednolicony standard W3C.

A KONTROLA?

Do tego coraz śmielej poruszany jest temat kontroli beaconów, a właściwie wytłumaczenie jak Project Things umożliwi prostszą obsługę Beaconów jak i kompleksową kontrolę nad pakietami danych przesyłanymi pomiędzy różnymi produktami.

Interesujące zwłaszcza w aspekcie semi-inteligentnych „latarnii”, które nieskończenie i ślepo nadają dane. I choć na ten moment powietrze pełne jest rozmów oraz pakietów (które są notorycznie przesyłane i dostarczane w ekosystemie IoT za sprawą iBeacon, EddyStone czy AltBeacon) tak ujednolicenie tego wszystkiego w zgrabną całość stanowi korzystną wizję dla wszystkich uczestników rynku.

TO KIEDY TA REWOLUCJA?

Oczywiście nie oznacza to, że nagle, z dnia na dzień, Internet Rzeczy stanie się bardziej przejrzysty oraz uwolni się od setek skostniałych mechanizmów, metodyk oraz standardów, które oplotły gałąź IT. Tyle tylko, że tym jednym ruchem Mozilla (po raz kolejny) pokazała, że zależy jej na idei otwartości oraz przejrzystości technologii i konsumentów. Wskazała kierunek, którym wszyscy powinni podążać.

Nie może być bowiem tak, że każda korporacja tworzy własne rozwiązania zamknięte wewnątrz jednego ekosystemu odcinając tym samym konsumencką wolność. Marnując zasoby ludzkie, czasowe oraz pieniężne równocześnie współtworzą identyczne produkty zamknięte w coraz to bardziej abstrakcyjne technologie stawiając mur pomiędzy jednym, a drugim ekosystemem.

Nabyłeś smart żarówki, drzwi garażowe oraz lodówkę firmy X? To zapomnij o tym, że dogada się ona z piecykiem, smart oknami oraz zamkiem do drzwi firmy Y. Sprzedaj i wymień je na NASZE rozwiązania. I módl się abyśmy nie zmienili koncepcji rozwoju i abyśmy nie poprzestali wspierania obecnej linii produktów.

Segmentacja i dzielenie konsumentów na lepszych i gorszych, wymuszanie obowiązkowych zmian, narzucanie woli i „jedynego, słusznego wyboru” – tego typu sytuacje nie powinny mieć nigdy miejsca gdyż szkodzą wizerunkowi całej branży.

Smutne jest jednak to, że niestety, ale póki co mają one miejsce. A wszystko przez to, że:

 • Pieniądz rządzi światem
 • Duży może więcej
 • Mało kto zauważa potrzebę zmian.
 • Nikt nie udostępnia gotowych rozwiązań
 • Ani nie sugeruje kierunku, w którym powinniśmy zmierzać.

Aż do teraz.

Mozilla bowiem nie tylko pokazała środkowy palec całej branży lecz dała kolejny powód aby po raz kolejny stać się żarliwym wyznawcą liska.


Marcin Sikorski

Twórca bloga test-engineer.pl. Wieloletni test lead oraz entuzjasta obszaru Internet of Things oraz systemów Embedded.

Leave a Reply

Be the First to Comment!

avatar
  Subscribe  
Notify of
Related Posts