Google clips – test “Orwella”

Artykuły

Nie sposób nie wzdrygnąć się na myśl jak wiele urządzeń IoT realizuje już usługę nasłuchiwania, rejestrowania oraz nagrywania naszych poczynań. Od Kinecta, Amazon Echo, Google Home, Alexy, Cortany, aż po takie popierdółki jak JIBO lub Kichu.

Google musi ostatnimi czasy być mocno wynudzone skoro zaoferowało swym klientom kolejną zabaweczkę wpisująca się w w/w ramy – kamerę Google Clips.

GOOGLE CO?

Realizująca funkcję inteligentnego fotografa, niewielkich wymiarów, pozbawiona zbędnych przycisków oraz ekranów kamerka to kolejna wariacja na temat sieci neuronowych. Okazuje się bowiem, że ta przyczepiana do dowolnej powierzchni maszynka ma od dziś pełnić funkcję niewidzialnego asystenta, który ma monitorować żywot swego właściciela filmując co ważniejsze i ciekawsze fragmenty jego życia.

Jak pisałem Google władowało w te bebechy swego rodzaju sieć neuronową, która autonomicznie pstryka zdjęcia oraz krótkie klipy ucząc się dodatkowo tego kiedy i w jakim momencie zrobić najlepsze ujęcie. Oferuje przy tym sensor, który może sfilmować (w postaci gifów) ujęcie w 12MP i 15 klatkach na sekundę. Pozwala to na zapełnienie 16GB dysku około ~1500 parosekundowymi klipami.

Przy założeniu ciągłego użytkowania bateria ma działać na pełnym załadowaniu trzy godziny, ale już przy stand by do kilku dni.

Wszystkie materiały należy następnie samemu sprawdzić (przy pomocy podpięcia osprzętu do komputera) i dopiero wówczas można uploadować je do sieci lub w chmurę. Sprzęt nie ma bowiem żadnego dostępu do chmury on-the-go, ani dedykowanej aplikacji, a wszystko to aby przeciwdziałać i chronić użytkownika przed niechybnym skutkiem wrzucania czegoś do sieci co w niej znaleźć się nie powinno.

A wszystko to za „niewielką” cenę 250$ za którą można już dziś nabyć kamerę.

BADZIEWIE, A NIE KAMERA

Czy tylko ja mam wrażenie czy ktoś tu jawnie sobie leci w kulki?

Semi inteligentna kamera, która nagrywa maksymalnie siedmiosekundowe klipy w fatalnej jakości nie oferując mi w zamian nawet dźwięku? Kamera, którą mam nosić przy swoim ubraniu lub montować w domu, aby nieprzerwanie nagrywała moje poczynania? Sprzęt, który w sposób nieprzewidywalny i sensowny wyłącznie dla siebie włącza się kiedy zapragnie i filmuje tylko to co uzna za stosowne?

I niby do kogo ma to być skierowane?

Mam wrażenie, że chyba tylko dla snobów, którzy koniecznie muszą kupić najnowsze rozwiązania znanych marek nie patrząc nawet co one oferują.

Bo to już nie jest nawet Amazon Echo, Google Home lub Cortana, które podpięte do swoich środowisk i sieci realizują „jakieś tam” funkcje. To kawałek chińskiego plastiku, który nagrywa mnie w sposób całkiem przypadkowy!

Ktoś mi wyjaśni fenomen tych rozwiązań?

SZMELC I TYLE

Generalnie nie rozumiem tej całej fascynacji plastikowym szmelcem, który działa na zasadzie słabego wyszukiwacza informacji i to w dodatku robiąc to, delikatnie mówiąc, byle jak, niczym dziecko zagubione we mgle:

  • Nigdy nie wiadomo jak zinterpretuje nasz zapytanie
  • Jest by default przypisany do jednego ekosystemu (android, windows 10, apple homekit)
  • Wymaga udostępnienia DO PYTY danych osobowych i udzielenia zgód do zaglądanie w każdy zakamarek życia

nie mówiąc już też o tym, że gadanie do plastiku, samo w sobie, wygląda niedorzecznie i absurdalnie.

Ale załóżmy, że aspekt pragmatyczności odstawimy na boczny tor. Zadajmy odmienne pytanie – po co w ogóle ludzie kupują tego typu zabaweczki? Jakież to skomplikowane zadania muszą realizować asystenci by uprzyjemnić życie swym „władcom”?

Otóż najczęściej realizowanymi komendami są:

  • Ustawienie budzika
  • Puszczanie ulubionej piosenki
  • Przeczytanie najnowszych wiadomości
  • Ustawienie timera
  • Sprawdzenie godziny
  • Opowiedzenie żartu
  • Zrobienie listy zakupów

Tyle.

Nie wiem czy śmiać się czy płakać. Czy wyć i załamywać ręce czy stwierdzić „a nie mówiłem?”.

SKOŃCZMY TO SZALEŃSTWO

Bo czy nie zakrawa to na ironię, że często wadliwy i niedopracowany sprzęt – który samozwańczo zwie się „inteligentnym” – wykorzystywany jest do zadań, które w 90% mogłyby być zrealizowane przez zwyczajny ołówek i notes? Chyba, że tu bardziej chodzi o „feeling”, aniżeli funkcjonalność?

No ale może to ja się nie znam. Może niektórzy potrafią odkryć ukryty potencjał i zastosowanie powyższych zabaweczek i wmontować je do swego życia. Zapewne to dla nich wymyślane są kolejne iteracje bzdetnych plastików typu JIBO lub Kichu oraz to właśnie dla nich dedykowane są rozwiązania, które prezentuje Google Clips.

Do tego czasu ja wolę poczekać jednak na coś bardziej sensownego.

 


Marcin Sikorski

Twórca bloga test-engineer.pl. Wieloletni test lead oraz entuzjasta obszaru Internet of Things oraz systemów Embedded.

Leave a Reply

Be the First to Comment!

avatar
  Subscribe  
Notify of
Related Posts