Quo Vadis India

“Quo vadis India” czyli dlaczego współpraca z Hindusami jest tak fatalna?

Artykuły

Dlaczego współpraca z Hindusami jest tak fatalna?

Co projekt powtarza się ten sam schemat – dostaję produkt/kod/testy/feature przy którym swoje dłonie użyczali hinduscy testerzy lub developerzy po których trzeba teraz posprzątać. Kod jest niechlujny, oprogramowanie niestabilne, testy są napisane byle jak, a efekt końcowy ich dotychczasowej pracy budzi uśmiech politowania.

To negatywne doświadczenie unosi się w IT od dawna i nikt nie kwapi się by ustalić co jest powodem tej sytuacji. Ciężko mi bowiem uwierzyć, że 1.5 miliardowy naród, który inwestuje gigantyczne pieniądze w rozwój energii nuklearnej , umieszcza satelity orbitalne oraz płodzi tysiące firm IT ma tylko i wyłącznie miernych (w najlepszym przypadku) pracowników.

Skąd  zatem biorą się te “fakapy“?

CENA

  • Hindusi są tani. I to ekstremalnie tani. Tańsi od Chińczyków, tańsi od wschodu, tańsi od kogokolwiek innego na świecie. Firmy to dostrzegają, kalkulują sobie i decydują na rozwiązanie, które będzie wyglądać ładnie w Excelku lub wykresie. Liczby muszą się zgadzać.

ZAPOTRZEBOWANIE

  • Zapotrzebowanie na hinduskie usługi jest gigantyczne, a trend ten (ku memu zaskoczeniu) nadal wzrasta. Chłodna kalkulacja, z której wynika widoczna redukcja wydatków i wzrost oszczędności zachęca zachód do stopniowej migracji do Indii. Tym sposobem Hindusi są obkładani coraz to większą liczbą zadań, skracają się terminy realizacji, wzrasta tempo pracy, a w konsekwencji końcowy produkt jest byle jaki. Ale dostarczony w terminie więc wszyscy powinni być zadowoleni, prawda?

TEORETYCY

  • Hindusi są teoretykami. Ich wiedza ma charakter i wymiar czysto naukowy, a w żadnym wypadku praktyczny. Naród stawia na oceny, a nie pragmatyzm co, koniec końców, niesie ze sobą fatalne skutki. Co więcej, ten trend przenosi się na ich późniejsze życie jako, że …

KARIEROWICZE

  • Hindusi pracują dla tytułu. Nie programują/testują z pasji, lecz dla finansowych korzyści i jak najszybszego dorobienia się tytułu. Rzadko kiedy spotkać się można z kimś kogo jedynym celem pracy w IT nie byłoby szybkie dorobienie się i zdobycie tytułu managera lub architekta. Ba! Ilekroć wczytać się w zagraniczne fora tam dostrzec można niedowierzanie, że ktoś w wieku 26 lat mógłby NADAL być programistą/testerem. Brak tu chęci stopniowego rozwoju i pokory w stosunku do wykonywanej pracy.

POŚPIECH

  • Podejście „byle szybko” generuje mentalność „aby działało”. Dobre metodyki, standardy, czysty kod – abstrakcyjne pojęcia, których nie warto się trzymać. Mało kto czyta branżowe książki i pisma, a jedynym tematem obiednich rozmów jest to jak wydoić swoją firmę jeszcze skuteczniej lub szybko awansować.

NIEOMYLNOŚĆ

  • Do tego dochodzi ich niemożność przyznania się do błędów. Hindus nigdy nie jest winny. Błąd popełniła managerka lub Stany Zjednoczone, które nieumiejętnie wyraziły swoją potrzebę. Akceptacja i przyznanie się do błędu to abstrakcyjne pojęcia nieistniejące w ich słowniku.

KOMBINOWANIE

  • Na domiar złego Hindusi uczą się gotowców (najlepiej tylko w obrębie zdobycia stanowiska) lub mikro specjalizacji, która pozwala im poruszać się w bezpiecznym obrębie ich firmy i stanowiska. Brak tu moralnego kręgosłupa i potrzeby realizacji własnych pomysłów, brak inicjatywy oraz otwartości umysłu.

ANGIELSKI

  • Problemem jest również angielski, który jest może i komunikatywny ale wyłącznie w sytuacjach rozwiązanej sytuacji. Wszelkie konflikty, odstępstwa od normy, nietypowe scenariusze – nie ma szans na porozumienie. A nawet jeśli takowe by się pojawiło to i tak kłamstewka i niedomówienie przejmą konwersację uniemożliwiając stwierdzenie jak wybrnąć z sytuacji.

SKALA

  • I w końcu nakłada się na to wszystko efekt skali. Dla przykładu podczas gdy w Stanach rocznie ~83000 studentów kończy z tytułem inżyniera w Indiach jest ich bagatela 1.5 miliona. Przy takim przemiale nie dziwi, że łatwiej jest trafić na słabszą jednostkę oraz pozoranta zamiast rzeczywistego specjalistę.

Inną sprawą jest chęć pozostawiania najlepszych pracowników na rynku wewnętrznym, problemy kulturalne, chęć rozwiązywania wszelkich sporów bezpośrednio (twarzą w twarz), dysproporcja i różnica w kastach itd. itd.


Marcin Sikorski

Twórca bloga test-engineer.pl. Wieloletni test lead oraz entuzjasta obszaru Internet of Things oraz systemów Embedded.

Leave a Reply

Be the First to Comment!

avatar
  Subscribe  
Notify of
Related Posts