Tester w służbie zła

Artykuły

Świat oparty o globalny ranking, w którym zaufanie i pozycję zdobywa się za sprawą swych uczynków.

Im bardziej pozytywne i pomagające społeczeństwu tym wyższy przelicznik punktowy.

Zbierz ich odpowiednią ilość, a przeskoczysz na nowy poziom zaufania i benefitów.

Wspinaj się po szczeblach drabinki przy okazji odblokowując kolejne przywileje.

Zejdź jednak z obranej ścieżki, zacznij kraść, oszukiwać i łamać prawo, a punkty te zostaną Ci odebrane. Zostaniesz ukarany! Cofnięte będą wszelkie twe prawa, zablokowany dostęp do dóbr i usług, a ostatecznie zostaniesz usunięty ze społeczności lub wydalony z kraju. Twoje prawa zostaną zamrożone degradując Cię do stopnia nic nie znaczącego bezdomnego.

Brzmi jak opowieść science-fiction? A i owszem. Jednak nie w tym przypadku.

DYSTOPIA CODZIENNOŚCI

Socjotechniczny projekt skonstruowany o podobną idee zaczął funkcjonować parę lat temu na terenie Chin. Niewinny eksperyment zarezerwowany do kilku miast rozsiewa się nieustannie o kolejne regiony. Przyjął się i zaadoptował dostosowując do panujących warunków życia czyniąc z Chińczyków szczury doświadczalne.

Państwo w państwie – tak można określić inicjatywę opartą o rankingowanie ludzi wedle ich zachowań oraz postępków. Koncept, który ma  wspomóc bezpieczeństwo Państwa oceniając obywateli pod względem ich społecznej użyteczności. Zapobiec eskalacji negatywnych jednostek. Wyeliminować je. Ukrócić przestępczość oraz łajdactwo jednocześnie wychwalając pozytywne postawy.

A bycie wartościowym to nie byle jaki przywilej. To wręcz cała seria zalet.

BĄDŹ POSŁUSZNY

Otwiera się brama do łatwiejszego (i niższego) kredytu hipotecznego. Pojawia się zezwolenie na zagraniczne wyjazdy. Podpisane zostają zgody na zamontowanie szerokopasmowego internetu w mieszkaniu. Nie mówiąc już o prawie do korzystanie z lepszych usług medycznych lub wyższych rangą szkół.

Sęk w tym, że punkty dodatnie przyznawane są nie tyle za „dobre” uczynki per se lecz raczej takie, które sprzyjają polityce rządu. I to najlepiej każdej bez wyjątku – im bardziej podporządkowany obywatel tym lepiej wypada on w oczach polityków. Ślepe posłuszeństwo jest nagradzane i to  niezwykle lukratywnie.

Gorzej mają Ci, którzy pragną sprzeciwić się aktualnie rządzącym lub zaprotestować w kwestii podejmowanych decyzji. Wolnomyślący chcący czemuś zaprotestować. Dziwnym trafem tego typu zachowania karane są na równi kradzieży, morderstwu lub gwałtowi.

PILNUJ SIĘ

Krzywa przewinienia drastycznie rośnie ukracając wolność słowa i kwestionując jakikolwiek przejaw własnej opinii, osobistego zdania czy praw obywatelskich. Orwellowska wizja świata  redukuje jednostkę do numerku, którym można swobodnie manewrować i którym trzeba się bawić. Liczba, którą państwo może notorycznie monitorować do czasu gdy system sam nie zacznie decydować o być albo nie być danej figury.

Machine learning, który ma natychmiast powiadamiać wszystkie dystrykty o działalności i stanie poszczególnych osób. Stworzeń, z którymi można robić cokolwiek się chce – od selekcji naturalnej, przez odseparowywanie „wolnomyślących”, aż po kontekstowe dane selekcjonowane i  generowane określonym osobnikom.

Przynajmniej na drugim krańcu świata.

ETYKA? A CO TO?

Zawsze tego typu informacje oraz doniesienia zachęcają mnie do zastanowienia się nad tematem etyczności. Ale nie socjologicznych lecz stricte testerskich.

Bez względu na to jak bardzo złe, niegodziwe i amoralne to rozwiązanie by nie było faktem jest, iż ktoś musiał je przeanalizować i dokładnie przetestować. Zweryfikować, ocenić oraz dopuścić do releasu. Powiedzieć, że system działa i może być wdrożony. Dać zielone światło na zastosowanie go w rzeczywistości.

I choć domyślam się, że chińska myśl technologiczna w postaci bata ukręcone na krnąbrne jednostki wystraszyła wszelkie formy  sprzeciwu tak nie mogę oprzeć się wrażeniu, że gdybym miał przyłożyć do takiego systemu rękę to dwukrotnie zastanowiłbym się nad tym co robię. I choć podważanie jest proste kiedy rozmowa odnosi się do hipotetycznego stanu tak moja opinia względem etyczności jest ciągle aktualna.

CO MOŻE TESTER?

Kiedy kończy się profesjonalizm i chęć zrealizowania kontraktu klienta, a kiedy można zacząć myśleć o backdorach, celowych niedoróbkach oraz informowaniu świata o potencjalnym zagrożeniu? Czy w ogóle może być mowa o takim działaniu? I z jakimi prawnymi konsekwencjami? Czy celowe wprowadzenie klienta w błąd mogłoby nawet czemukolwiek zapobiec? A jeśli tak to w jaki sposób?

Pytania się mnożą ginąc jednak w morzu medialnego szumu, banalności oraz nieistotności.

Boję się takich newsów. Martwię ilekroć widzę jakie niosą ze sobą zagrożenia i potencjalne problemy. Jak człowiek jest stopniowo oddzierany z dostępów, godności oraz chęci do życia. Redukowany do nic nie znaczącego numeru. Cyfrowego zera, które należy za wszelką cenę ograniczyć, zgnoić i zaszufladkować. Nadać mu etykietkę wpinając do klasera.

Pytanie na jak długo?

I kto złamie się pierwszy – system czy jednostka?


Marcin Sikorski

Twórca bloga test-engineer.pl. Wieloletni test lead oraz entuzjasta obszaru Internet of Things oraz systemów Embedded.

Leave a Reply

Be the First to Comment!

avatar
  Subscribe  
Notify of
Related Posts