TestFest 2018 – dobry, zły i brzydki (relacja mocno osobista)

Artykuły

Śmieszna sprawa ale nie planowałem udać się w tym roku na TestFest. Problemy rodzinne pokrzyżowały mi plany na tyle skutecznie, że skreśliłem tę (i inne) imprezy z kalendarzowego cyklu 2018.

Jak dziś pamiętam stronę z Call for Papers, którą niechętnie i ze smutkiem w oczach zamykałem zapominając o całym przedsięwzięciu.

Aż do końcówki stycznia. Bo jakoś wtedy to los zapukał nieśmiało do mych drzwi, wyłamując nieskromnie futryny i wołając od progu – „Pakuj się, młody! Będziesz jednak przemawiać do ludu!”

Maszyna ruszyła. A ja wraz z nią.

I choć opis „the making of prelegent” obfitowałby w wiele nietypowych scenek, dialogów oraz wydarzeń pozostawię go sobie może na kolejny raz (bo zasługuje toto na osoby tekst) skupiając się teraz wyłącznie na samej imprezie, która zakończyła się dokładnie dobę temu.

A skoro 4 edycja Test Fest jest już oficjalnie za nami to warto byłoby wystawić jej laurkę i swoiste podsumowanie. Zarówno z perspektywy prelegenta jak i zwyczajnego odbiorcy.

Aby zatem zbytnio nie przedłużać (nie znoszę tego), ani nie lać wody (choć z tego słynę) – co było dobre, złe oraz brzydkie podczas TestFest 2018.

DOBRY

 • Rozpoczęcie – zarówno to oficjalne (na sali) jak i to w holu. Nie powtórzyła się sytuacja sprzed roku gdzie chaos i długaśne kolejki witały nowoprzybyłych uczestników. Było szybko, sprawnie i bez większych ekscesów.
 • Lokalizacja – hotel IBIS – dał radę równie dobrze (jeśli nie lepiej) co i w zeszłym roku. Łatwo trafić, doskonały dojazd, komfortowe salki. Ciężko doszukiwać się dziury w całym w czymś co po prostu działało.
 • Skoro o sprawdzonych rozwiązaniach mowa – prezenty. Nie wiem czyj to był pomysł ale powinniście postawić mu Browara – festiwalowe skarpetki to dodatek nie w kij dmuchał 🙂 Ładne toto, cieplutkie (jak znalazł na zimę) i przede wszystkim PRAKTYCZNE.
 • A skoro o tym już mowa – butla sportowa z węglowym filtrem, gumowy blocker kamerki laptopowej, drewniana wieżyczka do (całkiem udanej, choć denerwującej) gry? Poziom zabawek rośnie z edycji na edycję i zaczynam zastanawiać się co pojawi się za rok. Mogłyby być to scrumowe poker karty (albo generalnie  testerskie karty) ale póki co to moje pobożne życzenie. Generalnie organizatorzy (i sponsorzy) przebijają się w pomysłowości z roku na rok i chwała im za to.
 • Plan imprezy – czytelny, klarowny, łatwy do zrozumienia. Na plus.
 • Stanowiska – blisko siebie (co stanowiło i plus i minus). Plus bo nie trzeba jak ta łajza latać po piętrach/korytarzach (jak na jakiś mangowych konwentach) lecz wszystko do ogarnięcia znajduje się w zasięgu ręki. Minus bo czasami gdy ludki wylały się to tu, to tam, co by skubnąć nowe oferty pracy, zaczynał powstawać pewien „potliwy zator”. Ale do przeżycia. Nikt nikogo nie stratował.
 • Skoro o tratowaniu mowa – kelnerom (i obsłudze) ślę słowa uznania. Omiatali i sprzątali całość. Donosili, przenosili, dolewali, podawali i generalnie robili czarną robotę na tip-top.
 • Speaking of which – ten jeden barista… Może i był firmowy ale dawał radę i dostarczał pozytywny vibe.
 • Żarełko (na sali) było uber dobre. Smaczne, zapychające i świeże. Dobrze konsumowało się je w przerwach pomiędzy kolejnymi panelami/wykładami.
 • Podobnie sprawa ma się z żarciem w kafeterii. Sprawdzone, porządne dania. Gulasz wszedł jak marzenie, a i po minach innych było widać, że również nie narzekali.
 • Wolontariusze do rany przyłóż. Działali jak ninja – na tyłach wroga, w cieniu reflektorów, a jednak morderczo skutecznie.
 • Poza tym, nikt tego nigdy nie docenia, ale było CZYSTO (mam porównanie z niektórymi eventami na których nie do końca jest to standardem). A przynajmniej ja odniosłem takie wrażenie.
 • Oprócz tego na plus lecą konkursy (ta, wiem, to bardziej sponsorzy). Nagrody palce lizać, a i widziałem, że ruch był wokół nich całkiem spory.
 • No i najważniejsze – towarzystwo i ludzie! Rynek wrocławski jest mały i hermetyczny (mimo wszystko) więc fajnie było w jednym miejscu przybić piątkę wielu radosnym ludkom, zapytać jak leci lub po prostu dostać od nich serdecznego, niespodziewanego przytulaka. Miłe to i przyjemne. Aż chce się chodzić na festiwale pełne pozytywnych ludzi. Z mojej perspektywy oznaczało to również wsparcie i liczne słowa otuchy.

Także tego… leci mała prywata – wielkie dzięki i kudos bo bez Was ta impreza nie byłaby tak udana. Zwłaszcza słowa uznania dla Dyci i ekipy ze stoiska Tieto. Dla tej pierwszej, za wielokrotną pomoc (i wsparcie) podczas całej imprezy (I owe you); dla tych drugich – za przypilnowanie gratów, radosne pitu-pitu i wspólne selfie. Co ja będę ukrywać – daliście radę!

 

ZŁY

 • Te nieszczęsne zapisy. Ja wiem, że spore jest parcie osób na imprezę (co dobrze świadczy o całym evencie) ale czwarty rok z rzędu serwery nie wyrobiły, a bilety rozeszły się w sekundzie zazwyczaj w mocno randomowy sposób. Może rozdzielić całość na dwie fazy? Może przeprowadzić zawczasu stress testy :)? Co prawda ja byłem w uprzywilejowanej pozycji , ale usłyszałem kilka ostrych słów od znajomych testerów, którzy nie dostali się ze względu na problemy techniczne.
 • Klima/ogrzewanie sufitowe w holu. Może to stres i menopauza przed wystąpieniem, ale raz nawalała klimatyzacja takim gorącem, że nie szło ustać w miejscy by po chwili atakować randomowym chłodem. Czemu? Dlaczego? Po co? Nie wiem kto za to odpowiadał (może ten sprzęt tak ma) ale po chwili ciężko przechadzało się po holu, w którym suche powietrze i przeskoki temperatur uniemożliwiały normalne funkcjonowanie.
 • Kolejka do kantyny. Tak, wiem, przepustowość i capacity salki mają swoje granice. Ale kolejka jak za komuny wprowadziła (miałem takie wrażenie) pewien chaos i zamieszanie. Tak, szybko została sprawa ogarnięta, lecz mimo to poczuć się mógł człowiek jak przed wyprzedażą black Friday.
 • Największy foch leci jednak w stronę apki. Serio? Nie działało głosowanie na prelegentów? Najważniejszy (z perspektywy uczestnika) feature, dla którego oddawałem live feedback i swoje głosy. Żyłem chwilą i chciałem to odzwierciedlić natychmiast, a nie kilka dni później gdy zapomnę o połowie wygłaszających lub pomieszam fakty.” Tak se” to wyglądało i pozostawiło pewien nie smaczek.

BRZYDKI

 • A skoro o niesmaku mowa. Jedna, jedyna rzecz była moim zdaniem bąkiem, który raz puszczony echem unosił się długo i intensywnie po całym budynku. Mowa tu o ostatecznym głosowaniu. A właściwie o jego „pseudo” formie. Ja wiem, że zabrzmię ciut nieobiektywnie („Ha! Pewno Ci o statuetkę chodziło i sławę, gnoju!”) niemniej jak coś ewidentnie nie działa to trzeba to wytknąć palcem, a nie przysypywać „na potem”.

Jaki sens ma głosowanie na ostatnią chwilę wedle kryteriów:

 • Najlepszy(?) mówca występuje na sam koniec w czasie gdy nic innego już nie dzieje się w międzyczasie (inne osoby musiały walczyć o uwagę słuchaczy podczas równolegle dziejących się wydarzeń). Nie mówiąc o tym, że zaraz potem, w tej samej sali odbywało się głosowanie (szok na kogo ludzie zapewne zagłosują) i zamknięcie imprezy.
 • Wrzucenie do jednej kategorii prelegentów, wykładowców, warsztatów itd.? Serio? Nie dałoby się rozbić tego na osobne podkategorie?
 • Głosowanie na najlepszego w przypadku gdy jedne sale mają kilkaset miejsc vs kilkanaście(dziesiąt) w pomniejszych salkach.
 • Niemożność głosowania w czasie rzeczywistym samej imprezy (aby sumaryczna liczba punktów dała średnią ocenę) tylko na szybko i na koniec.

Ta, ja wiem, nie ma o co się burzyć, dla niektórych będzie to popierdółka ale jak dla mnie odbyło się to wszystko niezwykle nieporadnie i sklecone mocno naprędce. Choć może nie powinienem tak pisać, bo w oczach niektórych zabrzmię jak niewdzięczny buc?

Tyle żali, pochwał oraz opinii.

O wykładach i panelach się nie wypowiem bo to opinia mocno osobista i personalna. Choć z poziomem (jak zawsze i wszędzie) było po prostu różnie. Na całe szczęście niektóre czarne konie na które postawiłem nie zawiodły.

A jak to wyglądało stricte dla mnie? Jak mój panel i prelekcja?

PRELEKCJA

Mega pozytywnie! Ludzi przycisnęło więcej niż się spodziewałem (sądziłem, że będzie mocno kameralnie), odzew i ich entuzjazm wskazywał, że raczej się podobało, a i mnie dobrze przemawiało się do ludzi, którzy słuchali i wytrzymali mój słowotok (pseudonim „karabin” zobowiązuje).

Poza tym miło mi, że na Q&A zostało sporo osób, że niektóre persony został do samego końca aby przybić piątkę lub o coś się zapytać. Jednak te kilkanaście prób oraz iteracji prezentacji nie poszły na marne.

Wykorzystałem czas na maksa dając z siebie wszystko, zadebiutowałem w roli mówcy (a  nie już radiowego spikera),  a i przełamałem pewne własne demony.

Innymi słowy – zrealizowałem plan w 200%!

Jakie opinie dostanę po czasie? Cóż… to się dopiero okaże 🙂 Każdą jednak dokładnie przeczytam i zanotuję w notesie „do poprawy”.

A NA KONIEC

 • Żałuję że nie pierdyknąłem sobie selfie ze wszystkimi uczestnikami panelu. Byłaby super pamiątka i wspomnienie, do którego można by wracać po latach. Może będzie jeszcze ku temu sposobność i okazja. Po cichu na to liczę.
 • Za nagrodę i wyróżnienie – szczere podziękowania. Zawsze jest miło coś otrzymać. A zwłaszcza tak fajnego.
 • Wybaczcie, że nie udałem się na after party. Jak mówiłem – los spłatał mi solidnego chochlika, którego staram się teraz w jakiś sposób odkręcić.
 • Jeszcze raz wielkie dzięki dla znajomych i, przede wszystkim, osób które chciały mnie wysłuchać. Daliście radę wybierając człowieka mówiącego setkę słów na sekundę.

A poza tym to zaczynam już ciche odliczanie do Test fest 5. Bo z roku na rok poziom samej imprezy rośnie i tylko czekać, aż zagranica zacznie się nią mocniej interesować.

PS. Prezentacja (i opinie) pojawią się już niedługo. Może z jakimś transkryptem.


Marcin Sikorski

Twórca bloga test-engineer.pl. Wieloletni test lead oraz entuzjasta obszaru Internet of Things oraz systemów Embedded.

Leave a Reply

Be the First to Comment!

avatar
  Subscribe  
Notify of
Related Posts