Advanced Software Testing – Vol. 1: Guide to the ISTQB Advanced Certification as an Advanced Test Analyst

Biblioteka

Autor: Rex Black

Stron: 486

Wydawca: Rocky Nook; 1 edition (October 15, 2008)

Język: Angielski

Image result for Advanced Software Testing - Vol. 1: Guide to the ISTQB Advanced Certification as an Advanced Test Analyst

ISTQB – międzynarodowy, uznawany na całym świecie standard testerskiej branży, którego posiadanie stało się tak samo obowiązkowe jak umiejętność posługiwania językiem angielskim, programowanie i znajomość agile.

Dokument świadczący o uporządkowanej wiedzy specjalisty, który zna, stosuje i praktykuje dobre zwyczaje, normy oraz metodyki testerskiego fachu.

Ta… tyle, że chyba w teorii.

Prawda jest bowiem taka, że co firma to odmienne zwyczaje, a co projekt to odmienne podejście. A to (coraz częściej) zorientowane jest wyłącznie na zarobek i smętny korpobełkot “fokusowania się na targecie”.

Tak, tak… normy są nadal istotną składową całego procesu niemniej jednak stanowią obecnie co najwyżej zbiór dobrych sugestii aniżeli  praktyk. Jakość bowiem coraz częściej ginie pod naporem tempa i na szybko releasowanych workaroundów.

No nic – życie swoje, ludzie swoje ale teorię mimo wszystko znać wypada, a i posiadanie kwitów jest zawsze w cenie.

Jako, że poziom podstawowy ISTQB nie robi już na nikim wrażenia, a do zaawansowanego trzeba trochę przysiąść i się ździebko pouczyć, postanowiłem przybliżyć, moim zdaniem, najlepszy poradnik (dedykowany ISTQB advance) dostępny obecnie na rynku.

Może komus się przyda gdyby (tak jak ja) chciał kiedyś przystąpić akurat do tegoż egzaminu.

Prezentowany tytuł to bogata w przykłady pozycja, napisana bardzo przystępnym językiem; to zbiór konkretnych zadań i przykładów, w którym teorię ogranicza się do minimum, odwołując się co najwyżej w konkretnych momentach do sylabusa i zawartych w nim elementów.

Książka jest na tyle dobrym źródłem przykładów, że, co zabawne, mój egzamin składał się dokładnie z tych samych pytań co te przedstawione na zakończenie poszczególnych rozdziałów  (wariacja na temat ale struktura wszystkich pozostała jednakowa).

Do tego przytaczane przykłady są kompleksowe, dostatecznie skomplikowane i sensowne, że z łatwością odhacza się potem analogicznie brzmiące egzaminowe przykłady. No ale czego się w sumie dziwić po autorze, którzy czynnie brał udział w układaniu pytań pod rzeczywiste egzaminy ISTQB Advanced. Zna się koleś na swym fachu i to całkiem rzetelnie. A może właśnie w ten sposób pomaga kolegom po fachu? 🙂

Rzecz jasna maruderzy zarzucają temu tytułowi pewne wady.

Można spotkać się z zarzutami, że książka bywa chaotyczna (?), przykłady niedostateczne (??), a i czasem język zbyt skomplikowany (???).

Szczerze? Struktura jest klarowna od początku do samego końca, przykłady dostatecznie „mięsiste”, a język… no cóż… to nie podstawówka, aby tłumaczyć definicje. Osobiście uważam, że negatywne opinie wyrażone są przez leserów i nieudaczników, którzy oblali egzamin i szukają winnego za wszelką cenę nie tam gdzie trzeba.

Bo prawda jest taka, że nieważne jak dobrze uporządkowane i przedstawione by nie były przykłady i jak dużo czasu autor nie poświęciłby danemu zagadnieniu testowanie trzeba po prostu mieć we krwi aby bezproblemowo radzić sobie z dowolnym projektem, klientem czy – w tym przypadku – egzaminem.

Skupmy się jednak na najważniejszym pytaniu – czy po lekturze tej książki będę mógł przystąpić do egzaminu ISTQB Advanced Analityk (i go zdać)?

Jako pragmatyk zawdzięczający swój certyfikat tej właśnie pozycji odpowiem – zdecydowanie tak!

 

Najlepsze cytaty:

  • Cała książka to jeden wielki cytat ISTQB glosariusza 🙂

Marcin Sikorski

Twórca wortalu test-engineer.pl. Wieloletni test lead oraz entuzjasta obszaru Internet of Things oraz systemów Embedded.

Leave a Reply

Be the First to Comment!

Notify of
avatar
wpDiscuz