Jak Polacy mogą przebić mur chiński?

Biblioteka

Autor: Darren Chong

Stron: 136

Wydawca: ConnectAsia

Język: Polski

978-83-932760-0-4.jpeg

Odkąd tylko zacząłem pracę w IT nieustannie los poniewiera mnie pomiędzy jednym, a drugim projektem, w którym swe rączki co i rusz maczają Chińczycy.

Raz robią to pośrednio, raz bezpośrednio.

Raz są kontraktorami, innym razem odpowiadają za jakość lub jeszcze częściej monitorują status wykonanych prac.

Tak czy siak są niodłącznym elementem testerskiego krajobrazu.

Klienci niezwykle chętnie decydują się korzystać z ich usług wierząc, że kupują wysoką jakość za relatywnie niską cenę. Zwłaszcza, że Chinczycy kreują swój wizerunek na miarę najlepszych z najlepszych (za koszt poniżej ceny rynkowej).

Oj w jakim słodkim kłamstewku i obłudzie żyją nabywcy. Oj w jak słodkim.

Jak wygląda rzeczywistość? Pozwólcie, że wyjaśnię.

Współpraca na linii Polska-Chiny to w pierwszej kolejności:

 • niekończące się tłumaczenia
 • setki bezpłciowych maili
 • nierealne zapewnienia
 • przpychanie tasków (słynna zabawa zwana “JIRA ping pong”)
 • znajdywaniem problemów tam, gdzie ich generalnie nie ma

W efekcie prace ZAWSZE się dłużą, następuje regres, a klient ze zniecierpliwionego zmienia się w mocno poirytowanego widząc jak jego fundusze marnowane są na niskiej jakości usługi.

No ale cóż… ponoć Chińczycy „tak mają”. Chciał to ma i nie ma co narzekać. Trzeba było nie dziadować na funduszach tylko od razu zapłacić za profesjonalistów.

Tyle tłumaczeń bo prawda, jak zawsze, leży gdzieś po środku.

Jako, że nie chciałem wierzyć, że praca z Chińczykami musi być aż taką orką na ugorze postanowiłem sięgnąć po tytuł, który pomógłby nie tylko zrozumieć mentalność Azjatów ale uporządkowałbym również i naprawił me dotychczasowe relacje z mieszkańcami Wschodu.

Sięgnałem po „Jak Polacy mogą przebić mur chiński?” – pozycję z gatunku lekkich, łatwych i przyjemnych. Lekkostrawną pozycję, której autor wyjaśnia wszelkie meandry związane z pokrętną mentalnością Chińczyków.

A jest co wyjaśniać.

Od tytułowania ludzi, zachowania się w towarzystwie chińskich szefów i niewidzialnej, korporacyjnej hierarchii poprzez sposób myślenia i postrzegania świata. Wymienione zostają takie pojęcia jak Guanxi (relacja) czy Mianzi (renoma), które dla Chińczyków są cenniejsze niż złoto, a które w europejskim świecie postrzegane są zgoła odmiennie.  Wypunktowane zostają metody prowadzenia dysput, podpisywania umów czy przyjmowania delegacji. A do tego pojawia się mnóstwo innych detali, które dla Azjatów posiadają przeogromne znaczenie, a o których “gupi” biali mogą nie wiedzieć.

Autor celnie punktuje kolejne różnice, wyjaśniając je w prosty i zrozumiały sposób. Nie rozwodzi się szczególnie nad gadaniem o niczym lecz krok po kroku przybliża każdą z najważniejszych sfer mentalności Chinoli. A, że facet jest rodowitym Chińczykiem, który od lat mieszka w Polsce to i nawet językowo książka dostosowana jest do polskiej wizji i perspektywy postrzegania świata 🙂

Mankamenty? Na pewno grubość. Zdecydowanie za mało materiału!136 stron to kpina.

Strony znikają w oczach kiedy chciałoby się zgłębić  dużo więcej tej wiedzy . Poznać jeszcze jakieś inne interesujące fakty lub zagadnienia. A tak? Książka pęka w jeden wieczór pozostawiając niedosyt i pustkę.

Liczę, że powstanie kontynuacja. To co otrzymaliśmy jest bowiem bardzo dobrym tytułem startowym, który choć minimalnie „uczłowiecza” „dziką” cywilizację Azjatów dostarczając mnóstwo przyjemnych ciekawostek i niuansów dotyczących chińskiego kraju jak i jego mieszkańców.

Polecam.

Najlepsze cytaty:

 • Tytułuj Chińczyków per stanowisko np. prezydent Hu, inżynier Wu, Profesor Hu.
 • Zawsze rozmawiaj z osobą podejmującą decyzję.
 • Podstawą pracy zespołowej jest zawsze wypracowanie konsensusu.
 • Guanxi to relacje, to władza, to wszystko.
 • Najpierw się zaprzyjaźnij, potem rób interesy.
 • Mianzi – zachowaj swoją twarz za wszelką cenę.
 • Chiński majątek nie będzie trwać dłużej niż trzy pokolenia.
 • Chińska kultura pracy: Długi czas pracy, Spokój, Dyskrecja, Metoda, Dyrektywa, Uczciwość, Zorientowanie na wspólny cel, Dwukierunkowe relacje.

Marcin Sikorski

Twórca wortalu test-engineer.pl. Wieloletni test lead oraz entuzjasta obszaru Internet of Things oraz systemów Embedded.

Leave a Reply

Be the First to Comment!

Notify of
avatar
wpDiscuz