Przywództwo i oszukiwanie samego siebie. Jak uwolnić się z pułapki uprzedzeń.

Biblioteka

Autor: The Arbinger Institute
Stron: 212
Wydawca: MT Biznes
Język: Polski

Image result for Przywództwo i oszukiwanie samego siebie. Jak uwolnić się z pułapki uprzedzeń.

POCZĄTEK KOSZMARU

Rzadko kiedy zdarzają się tak przykre i nieudane pomyłki jak przedstawiona w tej recenzji książka. Fakt, biję się w pierś, że czasami zdarza mi się pochwycić tytuł odorbinę słaby, miałki oraz nijaki. Taki pełen pokaźnej dozy bredni, w którym autor odpływa swymi rozważaniami do Nibylandii. I choć bywa wówczas cierpko to nawet najgorsza słabizna potrafi (lub stara się) wybronić jakąś pojedyńczą myślą, rozdziałem lub ewentualnie cytatem.

Nie w tym przypadku i nie tym razem.

Tu bowiem mamy do czynienia z jawnym wyciskaczem pieniędzy i pozycją tak żenująco marną, głupią i pozbawioną jakichkolwiek walorów edukacyjnych, że lektura wprawi czytającego w intelektualny regres.

PRZEMYŚLENIA PIĘCIOLATKA

Zanim zacznę pastwienie się nad tą grafomańską anty-produkcją streszczę Wam ideę zawartą w tej książce. Może to Wam uwypukli powód mej nienwiści.

Uwaga, sugeruję się mocno skupić, bo może to być szokujący i zbyt głęboki intelektualnie materiał do przenalizowania na jeden raz. Myśl przewodnia, na której oparta jest cała głębia, brzmi… traktuj ludzi z szacunkiem.

To wszystko.

To tyle.

Odkryłem przed Wami cały mistycyzm, głębię i przekaz znajdujący się wewnątrz tej fenomenalnej pozycji.

Nie żartuję. Nie upraszczam.

Tak to prawda, że wymieniona idea jest to może i słuszna lecz co z tego skoro przekazana jest ona czytelnikowi w najgorszy z możliwych sposobów. Mamy tu bowiem do czynienia nie tyle nawet z samozwańczym podręcznikiem, który próbowałby dowodzić słuszności postawionej tezy, lecz infantylną historyjką toczącą się w formie pseudo-fabularyzowanej opowiastki. Słabej, mdłej i żenująco naiwnej – warto dodać.

KOMPROMITACJI CIĄG DALSZY

Ciężko jest utożsamiać się i czytać te bełkotliwie prowadzoną narrację (która to przez cały czas kreuje wizję niesamowitego, zwalającego z nóg głębokiego przesłania zaszytego na kartach opowieści) kiedy poziom literacki aspiruje do maturalnej twórczości nierozgarniętego nastolatka.

Całość rozłazi się już po kilku stronach, a i sam autor pisząc to przełomowe “coś” musiał stwierdzić, że jego czytelnikiem będzie jakiś wioskowy mosiek gdyż użyty język jest pretensjonalny, infantylny i, co gorsza, pisany przez debila dla debila. Przez to, że autor uchwycił się jednej myśli, powielając i powtarzając ją niczym mantrę co parę akapitów/rozdziałów/stron(!):

  • zdania ciągną się boleśnie i niemiłosiernie,
  • kartki stają się coraz to cięższe od upchanych nonsensów,
  • a człowiek szczerze żałuje każdej sekundy spędzonej z tym tytułem.

Naprawdę mam wrażenie, że autor ukradł mi moje cenne minuty wypluwając tego potworka i reklamując jako ósmy cud świata. A przecież czas ten można by poświęcić np. na patrzenie się w sufit lub liczenie chmur na niebie, a i tak człowiek byłby zdrowszy na ciele i umyśle niż po obcowaniu z tym literackim bękartem.

ANYTPORADNIK

Taka bowiem prawda, że w moim odczuciu jest to podręcznikowy przykład na to jak nie pisać książek biznesowych/motywujących. Absolutne mistrzostwo tandety, bylejakości oraz pseudo-psychologicznych bredni pochodzących wprost z amerykańskiego podwórza. Merytoryczne doliny intelektualne, do których lepiej się nie zbliżać.

Nie zgadzam się na takie okłamywanie ludzi i wciskanie im tego typu bredni. Należy wytykać takie śmieci i ostrzegać innych przed nimi, aby nie inwestowali oni w produkty pozbawione jakichkolwiek walorów merytorycznych.

I nie zaczynajmy nawet dyskusji na temat samego wydania tej pozycji. Zostało ono wyplute z drukarni maksymalnie byle jak (słaba jakość papieru, liczne literówki w tekście) oraz niechlujnie (błędy zdarzają się nawet na okładce(!)) co tylko dodatkowo potwierdza by trzymać się od tej książki z daleka.

Międzynarodowy bestseller? Wolne żarty. Chyba amatorszczyzny.

Ku przestrodze. Odradzam. Szkoda lasów i drzew. Szkoda życia na niedorzeczne i infantylne brednie.

Najlepsze cytaty:
• Brak

A spragnionych dodatkowych recenzji – zapraszam po więcej.


Marcin Sikorski

Twórca bloga test-engineer.pl. Wieloletni test lead oraz entuzjasta obszaru Internet of Things oraz systemów Embedded.

Leave a Reply

Be the First to Comment!

avatar
  Subscribe  
Notify of
Related Posts