The World Is Flat 3.0: A Brief History of the Twenty-first Century

Biblioteka

Autor: Thomas L. Friedman

Stron: 672

Wydawca: Picador; 2Rev Ed edition (July 5, 2007)

Język: English

Image result for the world is flat

Nietypowa jak na testerską biblioteczkę pozycja, niemniej obowiązkowa aby zrozumieć zachodzące na świecie (a szczególnie w IT) zmiany.

To opowieść o stopniowo zawężającym się rynku, w którym granice państw powoli się zacierają zaś jego mieszkańcy zmuszeni są nauczyć się i zaakceptować jak żyć w globalnej kulturowo i etnicznie wiosce.

O CZYM TO?

Wydaje się, że dokument, który bada, analizuje i relacjonuje powody i skutki globalizacji stanowi wzorcowy materiał na wspaniale przynudzającą pozycję stworzoną przez (i dla) leśnych dziadków. Nudne pitu, pitu o wszystkim i o niczym. Suche, miałkie i rozwodnione do granic możliwości.

Na całe szczęście, w tym przypadku jest wręcz odwrotnie.

Lekkość pióra autora w połączeniu z jego dziennikarską rzetelnością tworzą niezwykła zgraną mieszankę.

JEST DOBRZE

Po pierwsze – da się wyczuć profesjonalistę, który poświęcił mnóstwo czasu na dogłębne przeanalizowanie i zrozumienie materiału, który będzie relacjonował.

Po drugie – ton jego wypowiedzi przypomina stylem serdecznego, starszego wujka (który swoje widział i zrozumiał) aniżeli moralizatorskiego dziada, który lekceważąco i krytycznie podchodzi do świata, w którym przyszło mu żyć.

I chwała za te zabiegi, bo dzięki nim przebicie się przez 700 stron tytułu sprawia czystą i nieprzymuszoną przyjemność.

Z kolei obserwacje przytaczane przez autora są nad wyraz nieinwazyjne (tzn. fakty dziennikarskie nie mieszają się z politycznymi preferencjami) przez co tym chętniej przytakujemy im w geście porozumiewawczego zrozumienia.

ALE CO MI DO TEGO?

Rzecz jasna, pojawia się pytanie – na co testerowi lektura takiej pozycji?

W pierwszej kolejności – aby zrozumieć dlaczego Indie, Chiny, USA i Europa Wschodnia znalazły się w takim, a nie innym położeniu . Komu zawdzięczamy (i przede wszystkim – dokąd zmierza) ten technologiczny pęd. Kto stanie się cichym zwycięzcą, a kto przegranym. Na kim (i na czym) skupić swe siły w nadchodzących latach.

Po drugie –aby ustosunkować się do proroczych (czasem aż za bardzo) słów autora i skonfrontować je ze światowym dorobkiem ostatniej dekady.

KUPOWAĆ!

Polityka, prawo, kultura, media, finanse – świat stają się odrobinę bardziej klarowny gdy przestajemy spoglądać na niego jako zbiór pojedynczych aktorów, a raczej scenę, na której wszyscy równocześnie realizują sztukę.

W końcu po to, aby stać się posiadaczem niezwykle interesujących cytatów skłaniających do intensywnego myślenia i wyglądnięcia poza ramy korporacyjnego horyzontu.

Zgrabna pozycja warta swych pieniędzy.

Najlepsze cytaty:

  • The question remains – do you have more dreams than memories or do you have more memories than dreams?
  • The pie keeps growing because things that look like wants today are needs tomorrow.
  • When I was growing up my mother told me “Tom, finish your dinner – people in China and India are starving”. My advice to you is: “Finish your homework – people in China and India are starving for your job.”
  • Everyone wants economic growth but nobody wants change.
  • When the world is flat, whatever can be done will be done. The only question is whether it will be done by you or to you.
  • Because we are in a world where whatever can be done will be done, the most important competition today is between you and your own imagination.
  • When the world goes flat – and you are feeling flattened – reach for a shovel and dig inside yourself. Don’t try to build walls.
  • If it’s not happening, it’s because you’re not doing it.

A dla spragnionych dodatkowych recenzji – zapraszam po więcej.


Marcin Sikorski

Twórca bloga test-engineer.pl. Wieloletni test lead oraz entuzjasta obszaru Internet of Things oraz systemów Embedded.

Leave a Reply

Be the First to Comment!

avatar
  Subscribe  
Notify of